Co dělat s pozemkem po dědictví

Možná jste to zaregistrovali. S koncem letošního roku propadnou státu desítky tisíc nemovitostí, většinou pozemků. Jde o jednotky v katastru, které nemají jasného vlastníka a nikdo se k nim nehlásí. Jenže i z obyčejného pole může být hodnotný pozemek, jen vědět, jak s ním správně naložit. 

 

 

V první řadě mrkněte, jestli se vás hledání vlastníků také netýká (ZDE). Špatně zaevidované nemovitosti jsou pozůstatkem doby komunismu, kdy byly veřejné registry majetku na určitou dobu úplně zrušeny, takže je klidně možné, že třeba nějaký váš předek je pořád majitelem pozemku a vy jste právoplatným dědicem.

Možná tam nikoho z příbuzných nenajdete, ale už jste kdysi nějaké pozemky zdědili a nevíte, co s nimi. Možná vás štve, že jen platíte daň z nemovitosti za “nějakou ornou půdu” a nic z toho nemáte. Tak s tím pojďme něco udělat.

V první řadě musíte podle katastru zjistit, o jakou kategorii pozemku jde - například o ornou půdu, zahradu, travní porost a podobně. Podle toho zvolíte postup, jak ji co nejlépe vytěžit. 

Dejme tomu, že jste zdědili pole, tedy ornou půdu. Cestou je samozřejmě nabídnout pozemek k prodeji nebo k pronájmu nějakému zemědělci, který v okolí podniká nebo dokonce obdělává vedlejší pozemek. Ale to dostanete z vašeho majetku jen zlomek toho, kdybyste se pokusili změnit status “orné půdy” na stavební pozemek.

Co pro to musíte udělat? V první řadě zajdete na obecní nebo městský úřad, nebo otevřete webové stránky, a zjistíte, jestli váš pozemek leží v územním plánu obce a to v zastavitelné ploše. Pokud ne, je potřeba zjistit, jaká je pravděpodobnost, že by mohlo dojít ke změně. Případně si projdete i regulativy, tedy ustanovení, které omezují využití a uspořádání území.

Když se vám to povede, musíte ještě “ornou půdu” vyjmout z půdního fondu. To obsahuje vyplnění žádosti a splnění požadavků, které daná obec má. Musíte zaplatit i takový “odpůstek” za to, že pozemek vyjmete z půdního fondu. Částka se vypočítává podle bonifikace půdy pozemku, často jde ale o jednotky nebo nízké desítky korun za metr čtvereční. 

Pak už jen trpělivě čekáte na rozhodnutí. Když vše klapne, rázem z pozemku, za který byste dostali maximálně statisíce korun, máte nemovitost o hodnotě třeba i několika milionů. 

Ale pozor, ani pak nemáte hotovo. Než může někdo na pozemku stavět, je potřeba pohlídat celou řadu dalších věcí. Vyřešit příjezdovou cestu a s ní spojené vlastnické struktury nebo i zasíťování pozemku. Podobně se dá naložit i s loukou či zahradou, jen se musíte obrnit trpělivostí a vědět jak na to. Pokud budete mít smůlu a váš pozemek nebude vhodný k zástavbě, jsou i jiné alternativy. Takové pole může být například dobrým pláckem ke kempování nebo rybaření, pokud je v blízkosti voda. 

Samozřejmě ne každý na to má čas si informace hledat a zjišťovat, jak přesně postupovat. Ozvěte se nám a společně se na váš pozemek podíváme a vymyslíme, co s ním nejlépe udělat, aby vám přinesl užitek.

 

*
*
*
phone: fullname: