Máte pozemek, chcete stavět? Promyslete, co uděláte s vodou

.

Extrémní sucha jsou i v české krajině každoročním problémem. Zákonodárci to už před pěti lety začali řešit tím, že stavebnímu úřadu dali pravomoc dohlížet na to, jak majitelé novostaveb či přestaveb naloží s dešťovou vodou. V následujících odstavcích jsme tedy shrnuli, na co všechno musíte myslet, když si plánujete vybudovat dům snů. 

.

.

Cíl odborníků je jasný. Donutit majitele nemovitostí, aby co nejvíce vody zadržovali na místě, kde se vyprší. Toho lze docílit hned několika způsoby.

Pokud vám nevadí výkopové práce na pozemku, můžete vytvořit systém vsaků a drenážních výkopů, které se vyplní štěrkem a dají dešťovce šanci se pomalu vsáknout do půdy.

Další cestou jsou retenční nádrže, která zachytí i velké přívaláky, z nichž pak vodu uvolňuje postupně tak, aby například nepřehlcovala kanalizaci. 

Zakopat ale můžete i podzemní nádrž, ze které pak dešťovku můžete pomocí čerpadla hnát do domu a používat ji jako vodu na splachování wc či praní prádla. Snížíte si tak náklady na spotřebu vody pitné a ještě tím pomůžete přírodě.

.

Pokud nemůžete vodu zadržovat na pozemku, můžete ji také řízeně odvádět do odděleného kanalizačního systému na dešťovou vodu. Ale pozor, ne každá obec ho má vybudovaný.

To vše se vyplatí zjistit, stejně jako geologické podloží pozemku, abyste věděli, jaká řešení se vám na parcele nabízí ještě před tím, než budete žádat o stavební povolení.

Mísení dešťové vody se splaškovou v kanalizaci je pro úřad až tou nejkrajnější variantou a pokud byste tento systém používali bez patřičného povolení, hrozí vám jako fyzické osobě pokuta až 100 tisíc korun.

.

*
*
*
fullname: fname: