Na co si dát pozor při prodeji nemovitosti

 

V realitním světě stejně jako v jakémkoli jiném oboru existují dobří makléři i špatní makléři. A právě kvůli té druhé skupině se často majitelé nemovitosti pouští do prodeje na vlastní pěst. Pokud patříte mezi ně, dáme vám pár tipů, na co si dát pozor, aby se obchod zbytečně nezamotal.

Kontrola údajů na katastru

Vaše první kroky by měly směřovat na katastr, ať už fyzicky nebo online. Prodáváte-li jakoukoliv nemovitost, měli byste si zkontrolovat, zda sedí co je zakreslené a zapsané na katastrálním úřadu. Projít rozměry pozemku, zjistit případná věcná břemena i to, kdo je vedený jako majitel.

Pokud je například byt nebo dům vedený jako společné jmění manželů, potřebujete souhlas manžela či manželky.  

Velkou paseku můžou udělat například černé stavby. To jsou různá nechtěná dědictví tatínku a dědečků, kteří si kdysi bezstarostně přistavěli garáž nebo dílnu. A protože na ni neměli žádný “papír”, vy ji teď musíte zlegalizovat. 

U starších nemovitostí bývá jejich zapsání formalitou, které předchází několik byrokratických povinností, ale někdy může být velký problém. Pokud bude mít kupec peníze z hypotéky, může právě tohle úplně zastavit schvalovací proces banky a z prodeje sejde. 

Příprava kupní smlouvy

Celá fůra věcí se může pokazit při uzavírání kupní smlouvy, vydalo by to na samostatný článek. Samozřejmě nejlepší by bylo obrátit se na odborníka, který vám smlouvu připraví. Ale zkusíme pár rizikových bodů vybrat.

V první řadě kontrolujte, kontrolujte, kontrolujte. Data, jména, rodná čísla adresy, jediný překlep může zneplatnit základní dokument, na kterém stojí celý obchod a katastr vám může žádost o přepsání nemovitosti na nového majitele vrátit.

Návrh smlouvy si navzájem schvalte. Obě strany by měly mít dostatek času si smlouvu projít, ujistit se, že jsou v ní dostatečně chráněni. V ideálně vytiskněte jeden originál, který ještě na místě pročtěte a rozkopírujte na místě, abyste měli jistotu, že jde o bezchybný dokument. 

Shodněte se na termínech. Ve smlouvě by mělo být jasně dáno, dokdy a jak bude uhrazená kupní cena. Dokdy má být nemovitost vložena na katastru a také, v jakém termínu si poté nemovitost předáte. Nechte si dostatečná okénka pro to, kdyby se něco pokazilo. Vězte, že i když si dáváte sebevětší pozor, vždycky se může něco pokazit. 

Zajistěte si úschovu peněz

Pokud se chcete úplně vyhnout rizikům, dohodněte si u advokáta či notáře úschovu peněz. Pokud jde o úvěr, spousta bank nesvěří peníze jen tak někomu a v obchodu bude vyžadovat třetí stranu. V ostatních případech je to spíš ochrana prodávajících i kupujících. Mají jistotu, že nenaletí podvodníkům a mohou v klidu právně dotáhnout celý obchod, než úschova peníze uvolní.

Problém by mohl nastat i v momentě, kdy si už myslíte, že je všechno za vámi a nemovitost si pouze předáváte. Není to je o předání klíčů a posledním zamávání vaší nemovitosti. Z předání nemovitosti by měl především vzniknout předávací protokol, ve kterém kupující podepíše, že je srozuměn, v jakém stavu nemovitost přebírá a obě strany zapíší a zkontrolují stavy energií kvůli závěrečnému vyúčtování. 

Pokud využijete služby prověřeného makléře, můžete velkou část těchto starostí vypustit. Bedlivou kontrolou všech fází obchodu ale nikdy nic nezkazíte. 

 

*
*
*
email: fname: