Nestrkejte makléře do jednoho pytle. Vilu ve Staňkově prodal “kluk ze sousedství”

 

 

Po světě chodí spousta lidí, kteří nemůžou realitní kanceláře a jejich makléře ani cítit. Nemovitosti si prodávají pouze na vlastní pěst. Hbitě pak odráží telefonické útoky navolávačů, kteří se snaží jejich přesvědčení zlomit. Následující příběh vily ve Staňkově dokazuje, že není radno házet všechny realitní experty do jednoho pytle a vyplatí se jít do prodeje s otevřenou hlavou.

Náš makléř Pavel Maxa strávil většinu života v Merklíně u Přeštic. Prožil tam dětství a dodnes je pro něj okolí této obce srdeční záležitostí. A tak když si na Srealitách všiml, že se v šest kilometrů vzdáleném Staňkově prodává krásná vila, která ale v inzerci dostatečně nevyniká, zavolal panu majiteli a domluvil si schůzku. 

“Na místě mi řekl, že už jsem několikátý makléř, se kterým se tam potkal. Prošli jsme nemovitost, pak jsme si u kafe pobavili o všem možném od businessu po politiku a nakonec jsem mi řekl, že jsem první člověk, který ho zaujal, a nastínil mi představu o podmínkách prodeje,” vzpomíná Maxa.

Celý obchod postavili na absolutní důvěře. Pán nechtěl s kanceláří výhradní smlouvu, ale zároveň slíbil, že s nikým jiným jednat nebude. Jen chtěl využít služby vlastního advokáta. Nic z toho samozřejmě nebyl problém, a tak makléř odešel s klíči od vily a práce mohla začít.

 

 

Péče při prezentaci se vyplatila

V první řadě bylo potřeba nemovitost profesionálně nafotit, aby se zájemci mohli do domu patřičně vcítit. A že bylo do čelo. Prvorepublikovou vilu majitel kdysi v dost zdevastovaném stavu koupil a s citem rekonstruoval. Přizval architekta, který mu pomohl zachovat historický ráz. Na míru dělaná kulatá trojskla, stropní emblémy a oživená rozlehlá zahrada. 

Pan majitel používal budovu jako sídlo firmy a místnosti vypadaly stále jako těsně po rekonstrukci. A právě tohle bylo potřeba zachytit tak, aby potenciální kupci pochopili, že jde o opravdu jedinečnou nemovitost.

Péče v prezentaci se vyplatila a následovala prohlídka za prohlídkou. Zprvu to vypadalo na opravdu rychlý prodej. Ale někteří zájemci se báli energetické náročnosti, jiným zase nevycházely finance. Čas kvapil a blížilo se vánoční ochlazení trhu.

“Prodávající už začínal být trochu nervózní, protože potřeboval uzavřít účetnictví ve firmě v likvidaci a tohle byl její poslední majetek. Já jsem ale neztrácel naději, věděl jsem, že nemovitost je ve výborné kondici a za ještě lepší cenu a doteď to byla jen otázka smůly,” líčí Maxa.

 

 

Prohlídka v angličtině a výběr ze tří zájemců

A to se potvrdilo hned v lednu, kde se sešly tři prohlídky v jediný den. První byla dokonce celá v angličtině. 

“Za týden mi všichni tři lidé volali, že o nemovitost mají zájem. Najednou jsme z žádného zájemce měli tři. Se všemi jsme absolvovali ještě minimálně jednu prohlídku spolu s finančním/technickým poradcem. S majitelem jsme konzultovali všechny možné scénáře, a nakonec jsme zvolili paní zájemkyni, která financovala hypotékou,” dodal Maxa.

Následoval komunikační kolotoč a hlavní úkol makléře uřídit celý proces mezi paní zájemkyní, jejím finančním poradcem, advokátem pana prodávajícího a samotným majitelem.

Všechno proběhlo hladce, oba hlavní aktéři se sešli u podpisu kupní smlouvy a teď už leží tíha zodpovědnosti za dotažení obchodu pouze na katastru. 

“Obě strany byly nadšené. Kupující rodinu jsem poprosil, zda bych se mohl přijít podívat, až budou mít nemovitost zařízenou, načež mi řekla, že bude moc ráda, když se tam potkáme. S panem prodávajícím jsme si ještě došli na kávu a domluvili si ještě nějaké obchody do budoucna,” pochvaluje si hladký obchod Maxa.

Na začátku přitom byl jen pokus makléře oslovit majitele nemovitosti ze “sousedství”.   

 

*
*
*
email: fname: phone: fullname: