Zrušená rezervace není katastrofa.

V Mišovicích vedla k realitní pohádce

Při úspěšném prodeji nemovitosti se musí sejít spousta věcí. Někdy ale máte pocit, že zasáhla vyšší moc, osud, který si přál najít toho správného kupujícího. I k tomu je ovšem potřeba rukou a znalostí správného makléře. A tím byl v příběhu chalupy v Mišovicích náš Pavel Maxa.

Za hlavními hrdiny této realitní pohádky musíme do oblasti Slavkovická hora, kde najdete jen pár chalup, takových polosamot. A jednou z nich byla i chalupa rodiny Kovandových. Krásná nemovitost s výhledem na zelené brdské vrcholky. 

Náš makléř Pavel Maxa se k prodeji dostal šťastnou náhodou. Pro jiného klienta kdysi hledal chalupu v jižních Čechách, a tak si zavolal i s majiteli z Mišovic. Nakonec z toho nic nebylo, ale i tak uvízl v paměti majitelů.

“Majitel mi po roce zavolal s tím, že jejich realitní makléř neodvádí dobrou práci a prosili mě, jestli bych se na jejich případ nemohl podívat,” vzpomíná Maxa.

Předchozí makléř chtěl vysokou provizi

A tak se podíval. Ukázalo se, že původní makléř si řekl vysokou provizi a povedlo se mu sehnat kupce jen na pozemek, který k nemovitosti náležel. Navíc tu byly problémy s geometrickým plánem, které bylo potřeba vyřešit.

To se všechno povedlo, prodej pozemku se dotáhl a rodina dostala první finance, aby mohla zaplatit započaté rekonstrukce bytu, kam se stěhovala paní Kovandová. Jenže tady celý příběh vlastně začíná.

Paní Kovandová má k chalupě hluboký vztah, před téměř osmi dekádami se tu narodila. Tehdy to byla jedna místnost se čtyřmi zdmi. Její bohužel již zesnulý manžel, šikovný truhlář, tu pak nechal kus sebe. 

Časem už vyžadovala nemovitost víc a víc sil, než jí paní Kovandová mohla dát. Stěhování do bytu se stalo nutností a spolu se synem a jeho přítelkyní se dohodla, že ji prodá.

“Bohužel ale dříve jasná sláva této krásné chalupy již trochu potemněla. Na domě byla spousta práce jak uvnitř tak vně, ale já jsem věděl, že to je nemovitost, kde, jestli se novému majiteli podaří vrátit jí její zašlý lesk, tak to bude nádherná historická vzpomínka,” přiznal makléř.

Hlavním úkolem bylo nafotit objekt tak, aby vynikly hlavní přednosti. Aby nikomu neuniklo kouzlo toho místa. To se povedlo na výbornou. Poptávky se jen hrnuly a neustále probíhaly prohlídky.

Chvíli trvalo, než se našel člověk, který měl dost odvahy na všechny rekonstrukce. Dokonce podepsal rezervační smlouvu. Druhý den ale přišel zádrhel.

Prohlídky začaly nanovo

“Ráno po podpisu jsem vstal a šel se připravit na další den. Právě jsem si čistil zuby, když mi zazvonil telefon a na displeji se ukázalo telefonní číslo zájemce. To nevěstilo nic dobrého takhle po ráno. Doufal jsem ale, že se jedná jen o nějakou minoritní záležitost,” popsal Maxa.

Potvrdil se nejhorší scénář. Kupci se obchod rozležel v hlavě, prý mu banka nepůjčí dost peněz na prodej i rekonstrukci a ze smlouvy couvl.

“Poprosil jsem ho, ať mi pošle oficiální odstoupení do mailu a vrátil celou blokační úhradu. Dal mi vědět včas, a i když si tohle měl zjistit dopředu, nebylo o čem diskutovat. Splnil občanským zákoníkem stanovenou lhůtu 14 dní kterou na odstoupení má a jednal se mnou na rovinu, i to by měl člověk v dnešní době ocenit,” dodal makléř.

To znamenalo, že spolu s majiteli byli zase na začátku. Zase museli začít s kolečkem prohlídek, které často končily slovy zájemců, že ač je chalupa krásná, do tak velké rekonstrukce se jim nechce. Čas letěl a další faktury za rekonstrukci bytu majitelky ležely na stole.

Pak ale zasáhla ona vyšší moc. Na prohlídku se ozvali manželé Hanzlíkovi a atmosféra byla rázem úplně jiná. Pan Hanzlík se ve stavebnictví vyzná, a tak přesně věděl, co ho čeká. 

“Hanzlíkovi mě poprosili, zda si nemůžeme chvíli posedět v obývacím pokoji, aby mohli trochu nasát atmosféru místa i nemovitosti. Velmi příjemná věc, musím uznat. Byly to velmi příjemné dvě hodiny,” okomentoval nadstandardní prohlídku Maxa.

Zájemci sepsali majitelce osobní dopis

Ale to nebylo všechno. Přišel další neobvyklý krok. “Rodina sepsala paní majitelce dopis, kde zhodnotili upřímně celou nemovitost. I když v některých pasážích byl trochu tvrdší, paní majitelka zjistila, že skutečně je na domě mnoho práce a už bohužel nevypadá tak, jak ho má v živé paměti několik let nazpět. Takhle upřímnost nakonec o všem rozhodla.”

Hanzlíkovi hledali nemovitost, kde by mohli trávit volný čas, paní Kovandová zase někoho, kdo by zachoval ráz a kouzlo chalupy, ve kterém toho tolik prožila. Aby zkrátka přišel do těch správných rukou.

A to se povedlo. Všechno šlo ráz na ráz. Kupní smlouvu díky skvělé práci advokáta magistra Petra Bílého obě strany podepsaly za pouhých deset minut a pak si ještě zašly na společný oběd.

Oficiální předání nemovitosti byla už vlastně formalita, protože k předání klíčů došlo už mnohem dřív. Spíš se z toho stala společenská akce, milé setkání dvou rodin i s pohoštěním a přizváním makléře, který jim pomohl tenhle významný okamžik v životě uskutečnit.

“Podtrženo sečteno – více než 30 prohlídek, naježděno přes 2 500 km, vyřešeno nespočet drobností, ale hlavně, dvě nadšené rodiny – jedna díky tomu, že předala svůj majetek do správných rukou a druhá, že má krásné místo, kde může odteď trávit volný čas s rodinou,” shrnul obchod spokojený makléř.

 

*
*
*
phone: fullname: fname: